Prace na cmentarzu parafialnym

Aktualnie prowadzony jest kompleks prac na cmentarzu parafialnym (szczegóły w rozwinięciu):

• wykonanie nowej bramy (gospodarczej),
  • zaślepienie jednego z dotychczasowych wejść,
  • wykonanie przyłącza elektrycznego,
  • zmiana miejsca pojemników na odpady i utwardzenie placu pod nie,
  • wykonanie połączenia nowego utwardzenia z istniejącym chodnikiem,
  • wykonanie nowego krzyża w miejsce zniszczonego przez wichurę,
  • w planach jest też modyfikacja miejsca odprawiania Mszy św. oraz wejścia od strony Góry.

• Nowa brama wynika z nie spełniania przez istniejące norm umożliwiających wjazd pojazdów specjalistycznych (odbiór śmieci, wycinka drzew, prace remontowe itp.).

• Zaślepienie jest warunkiem powyższej pracy wyznaczonym przez Zarząd Dróg Powiatowych. Ponadto ma to zwiększyć ochronę przed zapełnianiem zbiorników odpadami z zewnątrz. Chodzi o redukcję kosztów ponoszonych przez parafię – i tak już pokaźnych. Zaślepienie furtek nie utrudni dostępu do cmentarza.

• Przyłącze ułatwi prace na cmentarzu, które wymagają zasilania oraz poprawi działanie monitoringu.

• Zmiana miejsca pojemników ma oddalić je od parkanu. W pojemnikach często znajdowane są odpady z zewnątrz (np. odzież, pojemniki po alkoholu, materiały budowlane), które obecnie łatwo tam umieścić. Z tym przykrym problemem mierzą się wszyscy zarządcy cmentarzy.

• Krzyż jeden z parafian zadeklarował się wykonać własnym sumptem.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy rozumieją potrzebę wykonania powyższych prac na tym świętym miejscu. Dziękujemy zwłaszcza tym, którzy zabierają swoje śmieci do domowych pojemników, które są i tak opłacone, więc nie tylko nic nie tracą, ale tym dobrym uczynkiem odciążają budżet parafii.

1. Cmentarz jest świętym miejscem grzebania i spoczynku osób zmarłych oraz modlitwy; jest też miejscem zadumy nad życiem i wiecznością, dlatego Kościół otacza go szczególną troską. Miejscu temu należy się cześć religijna i poszanowanie.
  2. Celem zapewnienia należnej czci zmarłym i zachowania powagi miejsca oraz dla zapewnienia porządku i utrzymania właściwego stanu estetycznego powierza się ten Cmentarz wraz z jego urządzeniami szczególnej trosce przebywających na jego terenie, zgodnie z postanowieniami niniejszego regulaminu (z Regulaminu Cmentarza).

Przypominamy dysponentom grobów o obowiązku ich rejestracji.

Za wszystkich zmarłych spoczywających na naszym cmentarzu módlmy się:

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie. A światłość wiekuista niechaj im świeci. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen.

Więcej informacji o działaniach gospodarczych parafii w dziale Inwestycje.