Pod względem geograficznym teren parafii Góra obejmuje część Wielkiej Wysoczyzny Płockiej. Góra leży 30 km na północny wschód od Płocka.

Współrzędne geograficzne to: 20o05’ długości geograficznej wschodniej i 52o38’ szerokości geograficznej północnej. Z terenu parafii wypływają Płonka i Sierpienica – prawe dopływy Wkry. Przez miejscowość przechodzą drogi z Warszawy do Bydgoszczy (DK10), z Płocka do Płońska (DW567) oraz szereg dróg lokalnych. Parafię cechuje profil rolniczy.

Terytorium parafii Góra graniczy z 6 innymi parafiami:

1. od strony południowej z parafią Blichowo;
  2. od strony południowo-wschodniej z parafią Daniszewo;
  3. od strony zachodniej z parafią Staroźreby;
  4. od strony północno-zachodniej strony z parafią Rogotwórsk;
  5. od strony północnej z parafią Gralewo;
  6. od strony wschodniej z parafią Skołatowo.

Powierzchnia parafii zajmuje około 4 tys. ha. Na tym obszarze liczba parafian w różnych latach była następująca:

• 1772 r. – 1042

8. Krawięczyn
  9. Krzywanice
  10. Marychnów
  11. Nowa Góra (dawniej: Góra)
  12. Orszymowice
  13. Płonna Pańska
  14. Płonna Szlachecka
  15. Rogówek
  16. Rostkowo
  17. Sarzyn
  18. Strzeszewo
  19. Trojany
  20. Zdziar Gąsowski
  21. Zdziar Las
  22. Zdziar Łopatki
  23. Zdziar Mały
  24. Zdziar Wielki
  25. Żochowo Nowe
  26. Żochowo Stare
  27. Żochówek

OSOBY PRZYNALEŻĄCE DO PARAFII GÓRA

Warto aby każdy wiedział, jakiej parafii jest parafianinem. Zgodnie z prawem kanonicznym przynależność do parafii może różnić się od adresu zameldowania (posiadanego w dokumentach świeckich). W prawie kanonicznym nie występuje bowiem pojęcie "zameldowania". Własna parafia każdej osoby to po prostu parafia, na której terytorium aktualnie się mieszka (niezależnie od adresu zameldowania) przynajmniej od 3 miesięcy (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 102, § 2).

Według zasady ogólnej, sakramenty i wszelkie posługi przyjmuje się we własnej parafii. Dlatego w zwykłej sytuacji formalności dotyczące: udzielania sakramentów chrztu św., I Komunii św., bierzmowania i małżeństwa; a także: Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu świętego czy celebracji pogrzebu katolickiego są prowadzone w parafii zamieszkania. Stąd m.in. ważna jest obecność wiernych w domu podczas wizyty duszpasterskiej, jako potwierdzenie przynależności do parafii. Dla słusznych przyczyn (np. z powodu szkoły na terenie innej parafii) ww. czynności duszpasterskie mogą być przeprowadzone poza własną parafią, ale tylko za pisemną zgodą proboszcza.

Parafianie parafii Góra to zatem:

• osoby mieszkające obecnie na terenie parafii;
  • uczniowie szkół średnich, którzy mieszkają w internatach lub na stancji poza terenem parafii;
  • studenci mieszkający w akademikach lub na stancji, którzy w niedzielę przyjeżdżają do rodziców (rodzin) mieszkających na terenie parafii;
  • osoby pracujące poza terenem parafii, które w niedzielę przyjeżdżają do domu rodzinnego na terenie parafii.

Znajomość własnej przynależności parafialnej pozwala uniknąć nieporozumień np. przy uzyskiwania pozwolenia na pełnienie posługi ojca chrzestnego (matki chrzestnej). W tym celu należy udać się do kancelarii parafii zamieszkania.

Szkoła na terytorium parafii: Szkoła Podstawowa im. Zbigniewa Dłużniewskiego w Nowej Górze, ul. Szkolna 6.

PRZYNALEŻNOŚĆ PARAFII GÓRA DO ADMINISTRACJI KOŚCIELNEJ I ŚWIECKIEJ

Diecezjapłocka

Dekanat – raciąski

W skład dekanatu raciąskiego wchodzi 10 parafii (alfabetycznie):

1. Drobin – parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika
  2. Góra – parafia św. Jakuba Apostoła
  3. Gradzanowo Kościelne – parafia św. Katarzyny
  4. Gralewo – parafia św. Małgorzaty
  5. Koziebrody – parafia św. Jakuba Apostoła
  6. Krajkowo – parafia św. Trójcy
  7. Raciąż – parafia św. Wojciecha
  8. Rogotwórsk – parafia św. Wawrzyńca
  9. Siemiątkowo – parafia św. Kazimierza
  10. Unieck – parafia św. Jakuba Apostoła
  • Dziekan dekanatu: ks. kan. mgr Wiesław Kosiński, proboszcz parafii pw. św. Wojciecha w  Raciążu.
  • Wicedziekan dekanatu: ks. kan. mgr Wiesław Piotr Mordon, proboszcz parafii pw. św. Małgorzaty w  Gralewie.
  • Ojciec duchowny księży dekanatu: ks. kan. mgr Lech Robert Piórkowski, proboszcz parafii pw. św. Katarzyny w  Gradzanowie Kościelnym.

Województwomazowieckie

PowiatPłock