ul. Płocka 11, Nowa Góra, 09-440 Staroźreby 24 261 81 89 lub 502 497 934 kontakt@parafiagora.pl

Wsparcie Wiktora

Nasz młody parafianin Wiktor od dłuższego czasu zmaga się z niesprawnością kończyn. W ostatnim czasie uległ wypadkowi. Potrzeba pilnej i kosztownej rehabilitacji. W niedzielę 26 maja 2024 r. na zakończenie Mszy świętych będzie możliwość wsparcia chłopca datkiem do puszki. Kwestę prowadzą członkowie Zespołu Caritas, który także wsparł finansowo Wiktora.

więcej

III Diecezjalne Święto Rodziny w Płocku 26 maja 2024 r.

Kuria Diecezjalna Płocka, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej, Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku, Szkoły Katolickie w Płocku oraz inne stowarzyszenia, ruchy, organizacje wraz ze szkołami i instytucjami organizują w Płocku w niedzielę, 26 maja 2024 r., III Diecezjalne Święto Rodziny oraz XII Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem „Otoczmy troską życie!”

więcej

Boże Ciało A.D. 2024 – zaproszenie

W Roku Pańskim 2024 obchodzonym pod hasłem "Uczestniczę we wspólnocie Kościoła" zapraszamy do włączenia się w piękne przeżycie uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w czwartek 30 maja.

więcej

Spotkania dla narzeczonych

Spotkania dla narzeczonych to obowiązkowa forma bezpośredniego przygotowania kandydatów do zawarcia sakramentu małżeństwa w diecezji płockiej: 4 spotkania po 2 godziny w odstępie tygodniowym + 2 indywidualne wizyty pary u doradcy życia rodzinnego. Odbywają się w dekanatach lub w CPP Metanoia.

więcej

Nabożeństwo Majowe

W maju, poświęconym czci Matki Bożej, oddawajmy się chętnie w Jej święte dłonie. W kościele modlimy się Nabożeństwem Majowym od poniedziałku do piątku o godz. 16:30, a w niedziele i święta o godz. 11:20.

W tym roku pomaga nam św. Tomasz z Akwinu. Zapraszamy do wspólnej modlitwy!

Pliki do pobrania

więcej

Prace przy drzewostanie w strefie ochrony konserwatorskiej

W strefie ochrony konserwatorskiej wykonano nasadzenia zastępcze 3 sztuk grabu pospolitego  (o obwodzie 18 cm mierzonym na wysokości 100 cm) w miejsce wcześniej usuniętych drzew o złym stanie sanitarnym i zagrażających bezpieczeństwu osób i mienia.

więcej

Prace poszukiwawcze polskiego kawalerzysty

W dniach 26-30 września 2022 r. na terenie naszej parafii pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadzili prace poszukiwawcze szczątków polskiego kawalerzysty Franciszka Michalskiego, zamordowanego przez bolszewików w sierpniu 1920 r.

więcej

Ks. Stanisław Osiecki – nasz Proboszcz przez ponad pół wieku

W latach 1819-1873 funkcję proboszcza naszej parafii pełni ks. Stanisław Osiecki – budowniczy obecnego kościoła (1839) i założyciel cmentarza (1840). Zajrzyjmy do nielicznych archiwaliów o kapłanie, który służył nam ponad pół wieku. Częściowo znamy go już z protokołów wizytacyjnych w cyklu "Z dziejów parafii".

więcej

Bramy budynku gospodarczego

Parafialny budynek gospodarczy został wyposażony w dwie nowoczesne bramy wejściowe, zastępujące sfatygowane bramy dotychczasowe.

Za wykonanie i montaż składamy "Bóg zapłać" panu Zbigniewowi ze współpracownikami.

Św. Jakubie Apostole, patronie kościoła i parafii – módl się za nami!

Galeria zdjęć

więcej

Pulpit miejsca przewodniczenia

"Obok krzesła dla przewodniczącego powinien znajdować się stosowny pulpit (wraz z mikrofonem) na umieszczenie na nim [...] liturgicznej księgi [...]. Pulpit winien być ustawiony w ten sposób, aby celebrans [...] w momencie przemawiania i zanoszenia modlitw stał twarzą do zgromadzonych w nawie [...].

więcej

Informacja o działalności Zespołu Caritas

"Powinno się być dobrym jak chleb; powinno się być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny" (św. brat Albert Chmielowski)

więcej

Pulpit chrzcielny i statyw na pokrywę chrzcielnicy

"Chrzcielnica lub naczynie, w którym [...] przygotowuje się wodę do chrztu [...], niech jaśnieją czystością i pięknem [...]. Chrzcielnica, z której wypływa woda do chrztu albo w której się ją przechowuje, niech będzie przeznaczona wyłącznie do sakramentu chrztu i w pełni godna tego, aby tam chrześcijanie odradzali się z wody i z Ducha Świętego"

więcej
Parafia Góra. Prace konserwatorskie przy drzewostanie (stan po zakończeniu)

Prace konserwatorskie przy drzewostanie w otoczeniu kościoła

W ramach poprawy stanu sanitarnego drzew oraz bezpieczeństwa osób i mienia przeprowadzono cięcia sanitarne, a także dokonano usunięcia posuszu i drzew zagrażających bezpieczeństwu osób i mienia (w tym zabytkowej dzwonnicy).

Kliknij fotografie – ukaże się opis.

Św. Jakubie Apostole, patronie kościoła i parafii – módl się za nami!

Kaplica św. Józefa – co warto o niej wiedzieć?

Od strony północnej (po stronie dzwonnicy) do kościoła przylega wydłużona kaplica boczna świętego Józefa. Kaplica posiada 2 wejścia: z wnętrza kościoła (przez ażurowy portal) oraz z zewnątrz.

Wnętrze zdobi rzadko spotykana i wyjątkowo rozbudowana polichromia ścienna: 30 scen biblijnych (14 ze Starego Testamentu i 16 z Nowego Testamentu).

więcej

Cmentarz – iluminacja

Wykonano iluminację krzyża oraz napisu na frontonie miejsca celebry. Dzięki iluminacji, powyższe obiekty sakralne są widoczne pomimo zmroku, co ułatwia osobom przejeżdżającym obok cmentarza pomodlić się za dusze zmarłych i wspomnieć o życiu wiecznym.

więcej

Tablica edukacyjno-historyczna o zespole kościelnym

Tablica edukacyjno-historyczna o zespole kościelnym pw. św. Jakuba Apostoła w Górze (kościół parafialny, dzwonnica, były cmentarz przykościelny) zawiera podaną w atrakcyjnej formie wiedzę dla każdej osoby zainteresowanej naszym świadectwem wiary oraz skarbem i dziedzictwem kultury.

więcej

Informacja

o wspieraniu przez Gminę Staroźreby najstarszego czynnego zabytku na jej terenie

(w związku z zainteresowaniem Parafian tą sprawą).

więcej

Informacja w sprawie użyczenia części gruntów parafialnych

W życiu naszej wspólnoty parafialnej zaszły wydarzenia, zogniskowane wokół parafialnych gruntów. Wydarzenia te w dużej mierze sprowadzają się do perfidnego obwiniania Proboszcza Parafii Góra o dążenie do "likwidacji" (lub "niszczenia" czy też "zabierania") boiska.

więcej