Nabożeństwo Majowe

W maju, poświęconym czci Matki Bożej, oddawajmy się chętnie w Jej święte dłonie. W kościele modlimy się Nabożeństwem Majowym od poniedziałku do piątku o godz. 16:30, a w niedziele i święta o godz. 11:20.

W tym roku pomaga nam św. Tomasz z Akwinu. Zapraszamy do wspólnej modlitwy!

Prace przy drzewostanie w strefie ochrony konserwatorskiej

W strefie ochrony konserwatorskiej wykonano nasadzenia zastępcze 3 sztuk grabu pospolitego  (o obwodzie 18 cm mierzonym na wysokości 100 cm) w miejsce wcześniej usuniętych drzew o złym stanie sanitarnym i zagrażających bezpieczeństwu osób i mienia.

Prace poszukiwawcze polskiego kawalerzysty

W dniach 26-30 września 2022 r. na terenie naszej parafii pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadzili prace poszukiwawcze szczątków polskiego kawalerzysty Franciszka Michalskiego, zamordowanego przez bolszewików w sierpniu 1920 r.

Renowacja kaplicy św. Józefa – stan funduszy

Zakończył się pierwszy etap prac przy polichromii kaplicy św. Józefa: renowacja stropu oraz ściany północnej i południowej.

Z kaplicy można korzystać przy zachowaniu ostrożności.

Przedstawiamy stan funduszy poszczególnych fundacji na dzień 12 kwietnia 2024 r. oraz amatorskie fotografie PORÓWNUJĄCE STAN SPRZED I PO RENOWACJI.

Bramy budynku gospodarczego

Parafialny budynek gospodarczy został wyposażony w dwie nowoczesne bramy wejściowe, zastępujące sfatygowane bramy dotychczasowe.

Za wykonanie i montaż składamy "Bóg zapłać" panu Zbigniewowi ze współpracownikami.

Św. Jakubie Apostole, patronie kościoła i parafii – módl się za nami!

Pulpit miejsca przewodniczenia

"Obok krzesła dla przewodniczącego powinien znajdować się stosowny pulpit (wraz z mikrofonem) na umieszczenie na nim [...] liturgicznej księgi [...]. Pulpit winien być ustawiony w ten sposób, aby celebrans [...] w momencie przemawiania i zanoszenia modlitw stał twarzą do zgromadzonych w nawie [...].

Informacja o działalności Zespołu Caritas

"Powinno się być dobrym jak chleb; powinno się być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny" (św. brat Albert Chmielowski)

Pulpit chrzcielny i statyw na pokrywę chrzcielnicy

"Chrzcielnica lub naczynie, w którym [...] przygotowuje się wodę do chrztu [...], niech jaśnieją czystością i pięknem [...]. Chrzcielnica, z której wypływa woda do chrztu albo w której się ją przechowuje, niech będzie przeznaczona wyłącznie do sakramentu chrztu i w pełni godna tego, aby tam chrześcijanie odradzali się z wody i z Ducha Świętego"

Parafia Góra. Prace konserwatorskie przy drzewostanie (stan po zakończeniu)

Prace konserwatorskie przy drzewostanie w otoczeniu kościoła

W ramach poprawy stanu sanitarnego drzew oraz bezpieczeństwa osób i mienia przeprowadzono cięcia sanitarne, a także dokonano usunięcia posuszu i drzew zagrażających bezpieczeństwu osób i mienia (w tym zabytkowej dzwonnicy).

Kliknij fotografie – ukaże się opis.

Św. Jakubie Apostole, patronie kościoła i parafii – módl się za nami!

Kaplica św. Józefa – co warto o niej wiedzieć?

Od strony północnej (po stronie dzwonnicy) do kościoła przylega wydłużona kaplica boczna świętego Józefa. Kaplica posiada 2 wejścia: z wnętrza kościoła (przez ażurowy portal) oraz z zewnątrz.

Wnętrze zdobi rzadko spotykana i wyjątkowo rozbudowana polichromia ścienna: 30 scen biblijnych (14 ze Starego Testamentu i 16 z Nowego Testamentu).

Cmentarz – iluminacja

Wykonano iluminację krzyża oraz napisu na frontonie miejsca celebry. Dzięki iluminacji, powyższe obiekty sakralne są widoczne pomimo zmroku, co ułatwia osobom przejeżdżającym obok cmentarza pomodlić się za dusze zmarłych i wspomnieć o życiu wiecznym.

Tablica edukacyjno-historyczna o zespole kościelnym

Tablica edukacyjno-historyczna o zespole kościelnym pw. św. Jakuba Apostoła w Górze (kościół parafialny, dzwonnica, były cmentarz przykościelny) zawiera podaną w atrakcyjnej formie wiedzę dla każdej osoby zainteresowanej naszym świadectwem wiary oraz skarbem i dziedzictwem kultury.

Informacja

o wspieraniu przez Gminę Staroźreby najstarszego czynnego zabytku na jej terenie

(w związku z zainteresowaniem Parafian tą sprawą).

Informacja w sprawie użyczenia części gruntów parafialnych

W życiu naszej wspólnoty parafialnej zaszły wydarzenia, zogniskowane wokół parafialnych gruntów. Wydarzenia te w dużej mierze sprowadzają się do perfidnego obwiniania Proboszcza Parafii Góra o dążenie do "likwidacji" (lub "niszczenia" czy też "zabierania") boiska.