ul. Płocka 11, Nowa Góra, 09-440 Staroźreby 24 261 81 89 lub 502 497 934 kontakt@parafiagora.pl

XXIV Dzień modlitwy i pomocy Kościołowi na Wschodzie – 10.12.2023

W II Niedzielę Adwentu obchodzony jest Dzień modlitwy i pomocy Kościołowi na Wschodzie

Celem tego dnia jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej, czyli na Białorusi, Litwie, Łotwie i Estonii, na Ukrainie w Mołdawii, Rosji, Armenii, Azerbejdżanie, Gruzji, Kazachstanie oraz w Tadżykistanie, Kirgizji i Uzbekistanie.

więcej

Świąteczna Paczka – niedziela 17 grudnia 2023 r.

W niedzielę 17 grudnia 2023 r. Zespół Caritas organizuje zbiórkę trwałych artykułów spożywczych i środków czystości dla osób potrzebujących z naszej parafii.

W kościele zostanie wystawiony kosz do składowania darów, które tego dnia można przynieść i tam złożyć.

więcej

Diecezjalne konkursy szkopek Bożonarodzeniowych

W tym roku przypada 800. rocznica budowy pierwszej szopki przez św. Franciszka z Asyżu we włoskim Greccio w 1223 r. 

Z tej okazji proponujemy dwa diecezjalne konkursy upamiętniające to ważne wydarzenie:

  • KONKURS PLASTYCZNY RODZINNYCH SZOPEK,
  • KONKURS FOTOGRAFICZNY PARAFIALNYCH SZOPEK.
więcej

Adwent – początek roku liturgicznego

W niedzielę 3 grudnia zaczynamy Adwent i nowy rok liturgiczny, przeżywany pod hasłem UCZESTNICZĘ WE WSPÓLNOCIE KOŚCIOŁA. O temacie roku przypomina nam baner przed wejściem świątyni.

Cykle czytań mszalnych:

  • niedzielny: Rok B,
  • powszedni: Rok II.

Galeria zdjęć

więcej

Męskie Koło Żywego Różańca – harmonogram

W kolejnym roku duszpasterskim dziękujemy Panom za włączenie się w męskie Koło Żywego Różańca pod patronatem św. Józefa. Poniżej informacje i harmonogram na rok 2023/2024 przeżywany pod hasłem "UCZESTNICZĘ WE WSPÓLNOCIE KOŚCIOŁA".

Galeria zdjęć

więcej

Informacja o działalności Zespołu Caritas

"Powinno się być dobrym jak chleb; powinno się być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny" (św. brat Albert Chmielowski)

więcej

Pulpit chrzcielny i statyw na pokrywę chrzcielnicy

"Chrzcielnica lub naczynie, w którym [...] przygotowuje się wodę do chrztu [...], niech jaśnieją czystością i pięknem [...]. Chrzcielnica, z której wypływa woda do chrztu albo w której się ją przechowuje, niech będzie przeznaczona wyłącznie do sakramentu chrztu i w pełni godna tego, aby tam chrześcijanie odradzali się z wody i z Ducha Świętego"

więcej

Pomieszczenie gospodarcze dla pana kościelnego

W budynku gospodarczym zostało przygotowane pomieszczenie gospodarcze dla pana kościelnego w celu przechowywania urządzeń niezbędnych do pracy w otoczeniu obiektu.

Św. Jakubie Apostole, patronie kościoła i parafii – módl się za nami!

Galeria zdjęć

więcej

Głowica miejsca przewodniczenia z mocowaniem herbowym

"W prezbiterium każdego kościoła [...] musi znajdować się miejsce przewodniczenia liturgii [...]. Przez „miejsce przewodniczenia” rozumie się krzesło (sedile) dla Biskupa lub prezbitera [...], które ma podkreślać jego funkcję jako przewodniczącego zgromadzenia i kierującego modlitwą in persona Christi."

więcej
Parafia Góra. Prace konserwatorskie przy drzewostanie (stan po zakończeniu)

Prace konserwatorskie przy drzewostanie w otoczeniu kościoła

W ramach poprawy stanu sanitarnego drzew oraz bezpieczeństwa osób i mienia przeprowadzono cięcia sanitarne, a także dokonano usunięcia posuszu i drzew zagrażających bezpieczeństwu osób i mienia (w tym zabytkowej dzwonnicy).

Kliknij fotografie – ukaże się opis.

Św. Jakubie Apostole, patronie kościoła i parafii – módl się za nami!

Renowacja kapliczki w lesie parafialnym

Państwo Katarzyna i Jacek przeprowadzili renowację kapliczki Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus w lesie parafialnym.

"Bóg zapłać" Państwu za kolejne dobrodziejstwo wykonane na chwałę Boga w przyrodzie.

Maryjo, Królowo Polski – módl się za nami!

Cmentarz – usunięcie 1 sztuki drzewa z gatunku sosna zwyczajna

Usunięto 1 sztukę drzewa z gatunku sosna zwyczajna o obwodzie pnia mierzonym na wysokości 130 cm: 140 cm.

Drzewo rosło bezpośrednio w sąsiedztwie nagrobków, uszkadzając je korzeniami. Miało rozbudowaną asymetryczną koronę. Nadto stanowiło realne zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi.

Galeria zdjęć

więcej

Kaplica św. Józefa – co warto o niej wiedzieć?

Od strony północnej (po stronie dzwonnicy) do kościoła przylega wydłużona kaplica boczna świętego Józefa. Kaplica posiada 2 wejścia: z wnętrza kościoła (przez ażurowy portal) oraz z zewnątrz.

Wnętrze zdobi rzadko spotykana i wyjątkowo rozbudowana polichromia ścienna: 30 scen biblijnych (14 ze Starego Testamentu i 16 z Nowego Testamentu).

więcej

Informacja

o wspieraniu przez Gminę Staroźreby najstarszego czynnego zabytku na jej terenie

(w związku z zainteresowaniem Parafian tą sprawą).

więcej

Ks. Stanisław Osiecki – nasz Proboszcz przez ponad pół wieku

W latach 1819-1873 funkcję proboszcza naszej parafii pełni ks. Stanisław Osiecki – budowniczy obecnego kościoła (1839) i założyciel cmentarza (1840). Zajrzyjmy do nielicznych archiwaliów o kapłanie, który służył nam ponad pół wieku. Częściowo znamy go już z protokołów wizytacyjnych w cyklu "Z dziejów parafii".

więcej

Diecezjalny Ośrodek Katechumenalny w Płocku

W Płocku przy parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego (na tzw. "Górkach") działa Diecezjalny Ośrodek Katechumenalny. Przygotowuje on osoby dorosłe (po 18 roku życia), które do tej pory nie przyjęły sakramentu chrztu św., do jego przyjęcia.

więcej

Nasz Proboszcz męczennik

W latach 1888-1893 funkcję proboszcza naszej parafii pełni ks. Stanisław Pędzich – budowniczy domów parafialnych (tzw. plebanii) w Górze i w Koziebrodach (oba domy istnieją do dziś). Warto poznać jego sylwetkę.

Galeria zdjęć

więcej

Cmentarz – iluminacja

Wykonano iluminację krzyża oraz napisu na frontonie miejsca celebry. Dzięki iluminacji, powyższe obiekty sakralne są widoczne pomimo zmroku, co ułatwia osobom przejeżdżającym obok cmentarza pomodlić się za dusze zmarłych i wspomnieć o życiu wiecznym.

więcej
Parafia Góra. Cmentarz: fronton miejsca celebry (po renowacji)

Cmentarz – frontony z napisami

Zostały wykonane stosowne napisy na frontonach: miejsca celebry i regału na znicze. Przypominamy, że ten regał nie jest śmietnikiem i umieszczamy tam tylko znicze, które nadają się do ponownego wykorzystania, zaś śmiecie składujemy w miejscu do tego przeznaczonym. Cmentarz jest obiektem poświęconym i monitorowanym, na którym obowiązuje regulamin.

więcej
Parafia Góra. Cmentarz: regał na znicze (po montażu)

Cmentarz – regał na znicze

Na cmentarzu wykonano regał na znicze, przeznaczony dla osób odwiedzających groby bliskich. Zamiast wyrzucać niepotrzebne, ale nie uszkodzone osłony na znicze do pojemników na odpady, można pozostawić je na regale, aby ktoś inny mógł z nich ponownie skorzystać.

Galeria zdjęć

więcej

Tablica edukacyjno-historyczna o zespole kościelnym

Tablica edukacyjno-historyczna o zespole kościelnym pw. św. Jakuba Apostoła w Górze (kościół parafialny, dzwonnica, były cmentarz przykościelny) zawiera podaną w atrakcyjnej formie wiedzę dla każdej osoby zainteresowanej naszym świadectwem wiary oraz skarbem i dziedzictwem kultury.

więcej

Informacja w sprawie użyczenia części gruntów parafialnych

W życiu naszej wspólnoty parafialnej zaszły wydarzenia, zogniskowane wokół parafialnych gruntów. Wydarzenia te w dużej mierze sprowadzają się do perfidnego obwiniania Proboszcza Parafii Góra o dążenie do "likwidacji" (lub "niszczenia" czy też "zabierania") boiska.

więcej