Kaplica świętego Józefa – co warto o niej wiedzieć?

Od północny (po stronie dzwonnicy) do kościoła przylega wydłużona kaplica boczna świętego Józefa. Kaplica posiada 2 wejścia: z wnętrza kościoła (przez ażurowy portal) oraz z zewnątrz.

Wnętrze zdobi rzadko spotykana i wyjątkowo rozbudowana polichromia ścienna: 30 scen biblijnych (14 ze Starego Testamentu i 16 z Nowego Testamentu).

więcej

Pierwsza Komunia święta i dni umocnienia

Zapraszamy do przeżycia uroczystości Pierwszej Komunii świętej w Niedzielę Najświętszej Trójcy 4 czerwca 2023 r. o godz. 11:30 oraz do udziału w dniach umocnienia z wręczaniem pamiątek.

więcej

Dyspensa

od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek 9 czerwca 2023 r.

Boże Ciało A. D. 2023 – dywan kwiatowy

W roku duszpasterskim "Wierzę w Kościół Chrystusowy" zachęcamy do ułożenia w kościele przed ołtarzem dywanu z kwiatów. Po nim przejdzie celebrans z Najświętszym Sakramentem. Potrzebna jest pomoc parafian. Niech ta forma uczczenia Najświętszego Sakramentu pomoże odkryć znaczenie obecności Boga wśród nas.

więcej

Boże Ciało A.D. 2023

Rok Pański 2023 przeżywamy pod hasłem "Wierzę w Kościół Chrystusowy". Na tegoroczną procesję uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (8 czerwca) bardzo prosimy o przygotowanie ołtarzy:

więcej

Spotkania dla narzeczonych w 2023 r.

Spotkania dla narzeczonych to obowiązkowa forma bezpośredniego przygotowania kandydatów do zawarcia sakramentu małżeństwa w diecezji płockiej: 4 spotkania po 2 godziny w odstępie tygodniowym + 2 indywidualne wizyty pary u doradcy życia rodzinnego. Odbywają się w dekanatach lub w CPP Metanoia.

więcej

Nasz Proboszcz męczennik

W latach 1888-1893 funkcję proboszcza naszej parafii pełni ks. Stanisław Pędzich – budowniczy domów parafialnych (tzw. plebanii) w Górze i w Koziebrodach (oba domy istnieją do dziś). Warto poznać jego sylwetkę.

Galeria zdjęć

więcej

Film "Niebo nie może czekać"

Do polskich kin wchodzi film "Niebo nie może czekać. Historia Carla Acutisa" o zmarłym kilkanaście lat temu nastolatku, który w 2020 roku został ogłoszony błogosławionym. Carlo Acutis, "Boży influencer", patron Internetu, staje się jednym z najpopularniejszych orędowników Kościoła.

więcej

Dekret Biskupa Płockiego

W związku z 1500. rocznicą śmierci męczeńskiej św. Zygmunta i obchodzonym Diecezjalnym Rokiem Jubileuszowym św. Zygmunta, Króla i Męczennika

więcej

Cmentarz – iluminacja

Wykonano iluminację krzyża oraz napisu na frontonie miejsca celebry. Dzięki iluminacji, powyższe obiekty sakralne są widoczne pomimo zmroku, co ułatwia osobom przejeżdżającym obok cmentarza pomodlić się za dusze zmarłych i wspomnieć o życiu wiecznym.

więcej
Parafia Góra. Cmentarz: fronton miejsca celebry (po renowacji)

Cmentarz – frontony z napisami

Zostały wykonane stosowne napisy na frontonach: miejsca celebry i regału na znicze. Przypominamy, że ten regał nie jest śmietnikiem i umieszczamy tam tylko znicze, które nadają się do ponownego wykorzystania, zaś śmiecie składujemy w miejscu do tego przeznaczonym. Cmentarz jest obiektem poświęconym i monitorowanym, na którym obowiązuje regulamin.

więcej
Parafia Góra. Cmentarz: regał na znicze (po montażu)

Cmentarz – regał na znicze

Na cmentarzu wykonano regał na znicze, przeznaczony dla osób odwiedzających groby bliskich. Zamiast wyrzucać niepotrzebne, ale nie uszkodzone osłony na znicze do pojemników na odpady, można pozostawić je na regale, aby ktoś inny mógł z nich ponownie skorzystać.

Galeria zdjęć

więcej

Tablica edukacyjno-historyczna o zespole kościelnym

Tablica edukacyjno-historyczna o zespole kościelnym pw. św. Jakuba Apostoła w Górze (kościół parafialny, dzwonnica, były cmentarz przykościelny) zawiera podaną w atrakcyjnej formie wiedzę dla każdej osoby zainteresowanej naszym świadectwem wiary oraz skarbem i dziedzictwem kultury.

więcej
Parafia Góra. Cmentarz: szafka pomiarowo-licznikowa i szafka bezpiecznikowa

Cmentarz – przyłączenie do sieci elektroenergetycznej

Na cmentarzu wykonano przyłącze kablowe ziemne zakończone układem pomiarowym:

  1. szafka pomiarowo-licznikowa z licznikiem do odczytu energii,
  2. szafka bezpiecznikowa do korzystania z energii, obwód siłowy, gniazdka i przyłącze zasilające monitoring. 

Z przyłącza można korzystać podczas prac na cmentarzu.

więcej

Informacja w sprawie użyczenia części gruntów parafialnych

W życiu naszej wspólnoty parafialnej zaszły wydarzenia, zogniskowane wokół parafialnych gruntów. Wydarzenia te w dużej mierze sprowadzają się do perfidnego obwiniania Proboszcza Parafii Góra o dążenie do "likwidacji" (lub "niszczenia" czy też "zabierania") boiska.

więcej